LePa liikutti päiväkotilapsia

21.5.2014

Keskiviikkoaamun päiväkotifutistapahtumassa liikkui n. 150 päiväkoti-ikäistä lasta pelien ja futisleikkien merkeissä.

 LePan päiväkotifutistapahtuma järjestettiin keskiviikkona 21.5. Leppävaaran urheilupuiston tekonurmella. Aamupäivän futistapahtuma aloitettiin yhteisellä jumpalla, jonka jälkeen kentillä aloitettiin päiväkotien väliset futismatsit. Tekonurmen toisella puolikkaalla oli futisleikkirasteja, jossa harjoiteltiin sekä lajitaitoja että pelattiin pienpelejä.

Tapahtumaan osallistui 10 päiväkotia lähialueelta ja lapsia pallon perässä liikkui lähes 150. Pelien ja leikkien ohjaajina toimivat Leppävaaran yläkoulun liikuntalinjan jalkapalloilijat.

Jokainen päiväkotiryhmä sai tapahtuman jälkeen kaksi palloa mukaansa ja lapset LePan uunituoreen kausijulkaisun. Vaikka aurinko ei tällä kertaa paistanutkaan, oli tunnelma korkealla ja pelaamisen riemu huipussaan.

LePa kiittää osallistuneita päiväkotiryhmiä sekä Leppävaaran yläkoulua onnistuneesta yhteistyöstä. LePa järjestää uuden päiväkotifutistapahtuman jälleen syksyllä.