LePan P02 pronssille Tartu Santos Cupissa

14.10.2013

LePa 1 pronssimitalistit

Finaalipelin maaliton tasapeli rankkareilla LePalle

LePan P02 pelaajat osallistuivat Virossa Tarttossa 10.-13.10. järjestettyyn kansainväliseen jalkapalloturnaukseen kahden joukkueen voimin. Turnauksen osallistujat tulivat Virosta, Venäjältä, Valko-Venäjältä ja Suomesta (Tampere, Jyväskylä, Espoo). Viime vuonna ensimmäistä kertaa ulkomaanturnauksessa mukana olleet LePan P02 joukkueet jäivät samassa 16 joukkueen korkeatasoisessa turnauksessa viimeisiksi. Kehitys vuodessa on ollut huomattavaa, sillä nyt ykkösjoukkue saavutti pronssia ja kakkosjoukkuekin jätti taakseen kaksi virolaista vastustajaa!

  

Turnauksen alkulohko alkoi LePan ykkösjoukkueen osalta 1-3 tappiolla valkovenäläiselle FK Minskille. Kahden seuraavan ottelun voitoilla (virolaiset FC Santos Tartu ja Põlva FC Lootos kaatuivat 1-0 ja 6-2) LePa nousi kuitenkin hienosti alkulohkon kakkoseksi taistelemaan sijoitusotteluissa kahdeksan parhaan paikoista. Puolivälierässä vastaan asettui oman lohkonsa puhtaalla pelillä voittanut venäläinen FK Strela Pskov. LePa voitti ottelun 1-0 katkaisten venäläisten nollapelien sarjan. Upealla kaukolaukausmaalilla ja maalivahdin varman työskentelyn myötä LePa varmisti paikkansa neljän parhaan joukkoon.

  

Välierässä vastaan asettui virolaista jalkapallokulttuuria vahvasti eteenpäin vievä JK Tabasalu, joka voitti vahvalla tasapainoisella esityksellään ottelun 2-0 LePan pelin tukahtuessa kenties liikaan yrittämiseen. Pronssiottelussa vastaan asettui FK Minsk, joka oli jo alkusarjassa kaatanut LePan. Pronssiottelun kenttätapahtumat olivat LePan hallussa, mutta varsinainen peliaika jäi maalittomaksi. Rangaistuslaukauskilpailun LePa vei jo kahden laukaisukierroksen jälkeen luvuin 2-0 ja pronssi oli LePan.

  

LePan päävalmentaja Tomi Korhonen tiivisti tunnelmat seuraavasti: "Tartu Cup oli tällä ikäluokalla viides turnaus Baltian maissa vuoden aikana. Upea tuloskehitys kertoo, että LePassa tehdään oikeita asioita ja kehityksemme on ollut nopeampaa kuin muilla seuroilla. Joukkueidemme otteissa tulivat hienosti esiin ne asiat, joihin harjoittelussa on panostettu. Lyhyisiin syöttöihin perustuva peli ja pallonhallinta olivat asioita, joilla saimme kontrolloitua pelejä. Tulosten lisäksi erityisen hienona pidän pelaajien henkilökohtaista kasvua vastaamaan kansainvälisten fyysisesti kovien pelien haasteisiin ja LePan joukkuehenkeä. Turnaus oli hieno kokemus niin pelaajille kuin valmennukselle ja joukkueen taustavoimille!"

 

P02 –joukkueen mustilla on takanaan hyvä kausi. Keväällä LePa Cupin voitto, elokuussa FC Espoo Cupin hopeaa ja nyt kauden päätösturnauksessa pronssia Virosta.

Tartu Santos Cup tulokset: http://cup.fcsantos.ee/tartucup/results/results-2002/?lang=fi

 

Teksti ja kuva: Ville Lehmuskoski